Vatikanmuseerna, Sixtinska kapellet och Peterskyrkan: Guidad tur för små grupper

4.7
(25 Recensioner)

Om aktiviteten

Smarttelefonbiljetter accepteras
Rullstolsanpassad
Längd: 3 timmar
Denna aktivitet har EXCEPTIONELLA recensioner
Omedelbar bekräftelse
Från
1 125 kr 1 023 kr
Inga dolda avgifter
  • Din bokning bekräftas direkt

Översikt

Upptäck det bästa av Vatikanen på bara 3 timmar med en guidad rundtur i en liten grupp av Vatikanmuseerna, Sixtinska kapellet och Peterskyrkan, med snabb tillgång för att få ut det mesta av din tid i Rom. En expertguide på engelska eller spanska kommer att följa dig genom århundraden av konst, historia och andlighet.

Du kommer att besöka några av de mest emblematiska rummen i Vatikanmuseerna, beundra Michelangelos fresker i Sixtinska kapellet och avsluta på Petersplatsen, varifrån du har tillgång till basilikans interiör för att fortsätta utforska den på egen hand . Allt detta i en grupp på högst 15 personer, för en närmare och mer hanterbar upplevelse.

  • Snabb tillgång till Vatikanmuseerna, Sixtinska kapellet och Peterskyrkan
  • Guidad rundtur i liten grupp (max 15 personer)
  • Perfekt för att se det viktigaste i Vatikanen på kort tid och utan stress.

Det här ingår i priset

  • Snabbt tillträde till Vatikanmuseerna
  • Tillgång till Sixtinska kapellet
  • Köfri tillgång till Peterskyrkan
  • Guidad tur i små grupper

Välj datum och tid

Kom ihåg att du måste komma 20 minuter före start

I detalj

Denna guidade tur i liten grupp till Vatikanmuseerna, Sixtinska kapellet och Peterskyrkan är utformad för dem som vill lära känna det viktigaste i Vatikanen på ett organiserat sätt och med tydliga förklaringar. Du börjar i närheten av Vatikanen, där din guide välkomnar dig och ger dig snabbspår till museerna, så att du undviker de långa köerna.

Inne i Vatikanmuseerna kommer du att upptäcka en av de viktigaste konstsamlingarna i världen, ackumulerad av påvarna genom århundradena. Du kommer att besöka enastående områden som Pio Clementino-museet, hem till mästerverk som Laocoön och Apollo Belvedere, liksom kartgalleriet, gobelänggalleriet och andra rum fulla av historia och symbolik, alltid med förklaringar från din guide och hörlurar för att inte missa någon detalj.

Turen fortsätter till Sixtinska kapellet, där du kommer att kunna se (utom vid särskilda tillfällen) Michelangelos berömda fresker, ett av de mest berömda taken och väggarna i konsthistorien. Din guide kommer att ha satt dig in i sammanhanget innan du går in, eftersom tystnad krävs där inne. Det är en höjdpunkt under besöket, både för dess konstnärliga och andliga värde.

Upplevelsen avslutas på Petersplatsen, där din guide förklarar Peterskyrkans roll i kyrkans och katolicismens historia. Därefter får du tillgång till basilikan utan köer och kan fortsätta att utforska den på egen hand och beundra den imponerande interiören, kapellen och mästerverken. Det är ett bekvämt och komplett sätt att besöka Vatikanen, utan att oroa sig för logistik och maximera din tid.

Recensioner

4.7
· 25 Recensioner
  • G
    G.
    5
    (0 Recensioner)
    En mycket komplett och välorganiserad upplevelse. Turen till Vatikanmuseerna var smidig och Sixtinska kapellet var det mest speciella ögonblicket. Jag skulle definitivt upprepa.
  • N
    N.
    5
    (0 Recensioner)
    Jag gillade verkligen atmosfären i den lilla gruppen, mer intim och tyst. Förklaringarna var tydliga och trevliga. Man får med sig en hel del intressant information.
  • M
    M.
    5
    (0 Recensioner)
    Utmärkt sätt att lära känna Vatikanen utan att känna sig vilse. Guiden gav många historiska fakta och kuriosa. Peterskyrkan är imponerande inuti.
  • E
    E.
    4
    (0 Recensioner)
    Det var ett mycket intressant och väl förklarat besök. Sixtinska kapellet är spännande att se live. Det var ganska trångt, men den lilla gruppen hjälpte oss att röra oss bättre.
  • Se mer

    Tur och returresa

    Ytterligare information

    Avbokningsvillkor