Cookies hjälper oss att leverera våra tjänster. Genom att använda vår hemsida, samtycker du till vår användning av cookies. Läs mer.

Guidad tur i Vatikanmuseerna, Sixtinska kapellet och Peterskyrkan

4.8
(20409 Recensioner)

Om denna aktivitet

Smarttelefonbiljetter accepteras
Längd: 2 timmar
Denna aktivitet har EXCEPTIONELLA recensioner
Omedelbar bekräftelse
GRATIS avbokning
Från
598 kr 544 kr
GRATIS avbokning
Inga dolda avgifter
  • Din bokning bekräftas direkt
  • Detta alternativ har GRATIS avbokning: boka det utan risk!

Översikt

Glöm köerna för att köpa biljetter till de mest kända platserna i Vatikanen: Vatikanmuseerna, Sixtinska kapellet och Peterskyrkan. I din bokning ingår en guidad tur i de tre monumenten där du kan lära dig mer om platsens konst och arkitektur.

  • Se de viktigaste sevärdheterna i Vatikanen som Vatikanmuseerna, Sixtinska kapellet och Peterskyrkan.
  • En expertguide följer med dig under den cirka 2,5 timmar långa rundturen.
  • Turen inkluderar biljetter med prioriterad tillgång för att undvika köer vid biljettkontoret.

Vad ingår

  • Inträde till Vatikanmuseerna
  • Inträde till Sixtinska kapellet
  • Inträde till Peterskyrkan
  • Besök med en expertguide

Välj deltagare och datum

I detalj

Undvik de långa köerna och lär känna Vatikanens mest symboliska platser sommuseerna, Sixtinska kapellet och Peterskyrkan. Tack vare den här rundturen, som tar ungefär två och en halv timme, kommer du att kunna upptäcka några av de rikedomar, både när det gäller kulturarv och arkitektur, som världens minsta stat har att erbjuda: Vatikanen.

Den sakkunniga guiden kommer att följa med dig under hela turen i en grupp på cirka 25 personer. Om du vill kan du begära hörlurar så att du kan lyssna tydligt på alla förklaringar och inte missa någon detalj.

Denna upplevelse inkluderar inträde till Vatikanmuseerna där berömda målningar av italienska renässanskonstnärer, som Caravaggio och Rafael, finns. I det Sixtinska kapellet, som är platsen för den kyrkliga konklaven, kan du beundra Adamsskapelsen, Michelangelos mest ikoniska målning.

Slutligen kan du gå in i Peterskyrkan, där du kan beundra Michelangelos Pietà och Berninis altare. I den imponerande kyrkan, katolicismens säte i världen, hittar du också påvarnas gravar.

Recensioner

4.8
· 20409 Recensioner
  • M
    Mark
    4
    (0 Recensioner)
    Guiden går för fort fram och ger inte tid att uppskatta museet ordentligt.
  • F
    Francis
    4
    (0 Recensioner)
    Besöket var lite för snabbt för mängden saker att se, men förklaringarna var mycket bra.
  • L
    Lidia
    5
    (0 Recensioner)
    Att gå in i Pio Clementino-museet är som att vara med i en medeltidsfilm. Jag har aldrig njutit av en resa så mycket som den här, en av de bästa upplevelserna i mitt liv. Att upprepa i framtiden.
  • R
    Rebeca
    4
    (0 Recensioner)
    Vacker turné, jag gick med mina barn och de fortsatte att ställa frågor till guiden, mycket tålamod och mycket bra med barnen. Det var en lördag och det var många människor.
  • Se mer

    Ytterligare information

    Avbokningsvillkor