Rom Cinecittà World Tickets
Om aktiviteten
Gå före i kön - Vänta inte i kö vid ingången
- Din bokning bekräftas direkt
- Aktiviteten har GRATIS avbokning!
Översikt
Dessa biljetter ger tillträde till tre temaparker: Cinecittà World, Roma World och Aquaworld. Den första är en hyllning till filmen, den andra är en temapark med antikens Rom som tema och den tredje är en vattenpark. Här finns berg-och-dalbanor, ett spökhus, 4D-simulatorer, attraktioner för de allra minsta, escape room, paradisiska pooler och mycket mer.
Vid speciella tillfällen, som Halloween och jul, utökas utbudet med temabaserade attraktioner och shower. Sammanfattningsvis är det en mycket rekommenderad aktivitet för den som reser med familjen.
- Besök en temapark tillägnad filmens värld
- Fly värmen på Aquaworld
- Njut till fullo av en aktivitet för hela familjen
- Ha kul med showerna och attraktionerna
Det här ingår i priset
- Ingång till Cinecittà World
- Ingång till Aquaworld
- Ingång till Roma World
- Pendelbuss
Välj datum
I detalj
Med denna biljett får du tillgång till Cinecittà World, temaparken tillägnad film, till Aquaworld, vattenparken, och till Roma World, en temapark tillägnad det antika Rom. Alla ligger i Castel Romano, på samma plats där studiorna tillhörde Dino De Laurentiis, den berömde producenten som står bakom många klassiska italienska långfilmer. De är utformade för besökare i alla åldrar, från barn till vuxna.
Cinecittà World är känt för de spektakulära kulisserna som designats av Dante Ferretti, en scenograf med tre Oscar i bagaget. Vissa kulisser har använts i kultfilmer som ”Gangs of New York” och ”Ben Hur”. Här kan du njuta av liveshower och dussintals attraktioner. Några av de mest framstående är:
- Jurassic War – En 4D-simulator som väcker Tyrannosaurus Rex, Triceratops och Velociraptorer till liv. Ett litet tåg tar dig med på ett äventyr fullt av adrenalin
- Inferno – Berg-och-dalbanan i mörkret. Den når 70 km/h och susar genom landskap inspirerade av Dantes verk med samma namn
- Salto Pazzo – En trampolin med tre nivåer för att hoppa ut i tomma intet. En stor uppblåsbar madrass garanterar en mjuk landning
- Treno del West – En barnvänlig attraktion som återskapar stämningen i Vilda västern
- KamikICE – En inomhusbana där det finns snö året runt. Den är utformad för åk med uppblåsbara ”donuts” för en eller två personer
Tack vare sina inomhusattraktioner (över 20 stycken) kan man njuta av Cinecittà World även när det regnar.
Aquaworld är däremot ett perfekt val för att svalka sig under de varmare månaderna. Här finns en enorm pool omgiven av en strand med solstolar och parasoller. Parkens höjdpunkt är Cinepiscina, en stor skärm där filmer och sportmatcher visas. Det finns även mer dynamiska aktiviteter som Aktium (en vattenberg-och-dalbana med antika Rom som tema) och Paradiso, en ”långsam flod” som sträcker sig genom ett tropiskt landskap.
Roma World erbjuder å sin sida ett brett utbud av aktiviteter med antika Rom som tema. Här kan du njuta av marknader, workshops, kostymer, djuruppvisningar och mycket mer.
Eftersom parken ligger i Castel Romano rekommenderas att ta pendelbussen som avgår från tunnelbanestationen EUR Palasport (linje B). Biljetten måste köpas separat.
Recensioner
- ZZ.Det fanns fortfarande saker kvar att se, men vi gick därifrån nöjda. Rekommenderas för familjer som vill ha en omväxling från ruiner och museer.
- EE.Platsen är verkligen värd att ägna en hel dag åt. Jag blev förvånad över hur många sevärdheter som ingår.
- MM.Skräckhuset skrämde oss mer än vi hade väntat oss. Parken har en riktigt rolig prägel om man är sugen på att prova på saker.
- TT.4D-simulatorn och vattenberg-och-dalbanan var mina favoriter. Det var köer, ja, men inget som förstörde besöket.