Mer om: 4 Bästa Dagsturer till Normandie från Paris
D-dagens stränder, Rouen, de vackra kuststäderna… det finns gott om skäl att besöka Normandie. Regionen är mycket vidsträckt men lätt att nå från den franska huvudstaden, särskilt om du väljer en organiserad utflykt.
Bland allt det som finns att se och göra i Paris får ett besök i de närliggande regionerna inte saknas. Normandie kommer att överraska dig med sina klippor som slutar vid Atlanten och en grön landsbygd av extraordinär skönhet.
1. Dagsutflykt till landstigningsplatserna i Normandie
Den 6 juni 1944 landsteg de allierade trupperna på Omaha Beach. Det som gått till historien som ”D-dagen” markerade en vändpunkt i andra världskriget och det definitiva slutet på den tyska framryckningen.
Dessa utflykter avgår från Paris mycket tidigt på morgonen (cirka kl. 07.00) och inkluderar följande etapper:
- Omaha Beach, där enheter från den amerikanska 1:a och 29:e infanteridivisionen landsteg. Monumentet Les Braves minner om denna otroliga bedrift
- Den amerikanska kyrkogården och minnesmärket, den eviga viloplatsen för de soldater som gav sina liv för friheten. Den ligger i orten Colleville-sur-Mer
- Arromanches-les-Bains, en kustort känd för sina vita klippor som stupar ner i Atlanten. Vanligtvis ingår inträde till fotogalleriet Arromanches 360°, som samlar bilder från D-dagen, i priset för utflykten.
- Juno Beach, stranden som erövrades av de kanadensiska trupperna
Under hela resan har du tillgång till både en kunnig guide och inträdesbiljetter till de viktigaste sevärdheterna. I vissa utflykter till Normandie ingår lunch och en ciderprovning, men om inte kan du också hitta en bar eller en restaurang i Arromanches-les-Bains. Normalt återvänder bussen till Paris på eftermiddagen.
- Längd: cirka 13 timmar
- Pris: mellan 150 € och 200 €
2. 2-dagars utflykt till Normandie
Dessa resor inkluderar en hotellnatt och går oftast till fyra städer: Rouen, Honfleur, Saint-Malo och Mont St-Michel samt landstigningsstränderna i Normandie.
Dag 1
Den första dagen börjar i Rouen, Normandies historiska huvudstad. Staden kallades ”staden med de 100 klocktornen” av Victor Hugo och är känd för sin medeltida normandiska stadskärna som inte ens hundraårskriget och andra världskriget kunde skada.
Besöken inkluderar självklart katedralen Notre-Dame; du känner igen den på det stora rosettfönstret och de tre slanka tornen som fulländar dess silhuett.
Efter besöket kommer du till kuststaden Honfleur. Från 1100-talet blev den en viktig hamn för varor på väg till England.
Vieux Bassin är utan tvekan den absolut viktigaste sevärdheten. Det är namnet på den lilla hamnen som omges av historiska byggnader som speglar sig i vattnet.
Efter en fri lunch – personligen rekommenderar jag La Cidrerie – kliver du ombord på bussen igen för att se stränderna och landstigningsorterna i Normandie. Normalt sett övernattar du på ett hotell i Caen.
Dag 2
Den andra dagen lämnar du Caen för att åka till Saint-Malo, hemvist för legendariska pirater och upptäcktsresande som Jacques Cartier, upptäckaren av Kanada. Den historiska stadskärnan går tillbaka till 500-talet och även om den nästan helt förstördes under andra världskriget har den inte förlorat sin charm.
Efter ett besök i katedralen kan du ladda batterierna på Le Bistro Autour du beurre, en autentisk restaurang som satsar på smör och säsongens råvaror. På eftermiddagen tar bussen dig till en annan världsberömd ort: Mont St-Michel.
Denna ort ligger på en klippig ö omgiven av en stor vik. Under medeltiden bosatte sig några munkar här och byggde klostret som har överlevt till våra dagar.
Om du vill se det omgivet av havsvatten rekommenderar jag att du kollar den officiella webbplatsen som anger tidtabellen för tidvattnet. Efter att ha lämnat Mont Saint-Michel kommer du fram till den franska huvudstaden på kvällen.
- Längd: 2 dagar
- Pris: cirka 500 €
3. 3-dagars utflykt till Normandie med besök på slott i Loiredalen
Denna utflykt liknar den föregående. Den enda skillnaden är att den inkluderar en extra dag som ägnas åt att besöka slott i Loiredalen.
Vanligtvis besöker man två slott – Château de Langeais och Château de Chambord – samt slottet Chenonceau. För mer information rekommenderar jag att du läser inlägget om utflykter till slott i Loiredalen från Paris.
- Längd: 3 dagar
- Pris: cirka 700 €
4. Gastronomisk utflykt i Normandie
Normandie är ett paradis för matälskare. Många förknippar regionen med ost, men det är inte det enda som lockar: fisk och skaldjur är utmärkta, liksom lamm-, anka-, gris- och nötkött.
Provsmakningarna äger oftast rum i Honfleur, en vacker stad vid Atlantkusten.
- Camembert, regionens mest kända ost. I sin hemstad uppskattas den ännu mer
- Livarot, med sin typiska orangefärgade skorpa och kryddiga doft. Den avnjuts oftast i slutet av en måltid tillsammans med fylliga viner eller ett glas cider.
- Coulommiers, en ost som liknar brie. Passar utmärkt till champagne eller alsaciska viner
- Pont-L'Eveque, en mjuk ost med en krämig kärna. Det är regionens äldsta ost och dess ursprung går troligen tillbaka till 1100-talet
- Cider, den berömda alkoholhaltiga drycken på äpplen. Den kan vara söt och lätt eller brut och med en mer utpräglad smak
- Calvados, ett vin framställt genom jäsning av äpplen med låg alkoholhalt och en syrlig ton. Det dricks ofta både som aperitif och till måltiderna
Crepes ingår ofta i menyn och är en ikon för den lokala matkulturen. Om du gillar god mat kan du återuppleva upplevelsen med en gastronomisk rundtur i Paris när du återvänder till huvudstaden.
- Längd: cirka 12 timmar
- Pris: cirka 300 €
Hur man bokar en utflykt till Normandie
Paris är en storstad och det finns tusentals saker att se och göra. Mitt råd är att boka utflykterna till Normandie i förväg så att du slipper ta dig till ett turistcenter eller kontoret hos en resebyrå som specialiserar sig på guidade turer.
Online är allt enklare: det räcker med att välja den utflykt du gillar bäst och slutföra betalningen med några få klick. Du får biljetterna via e-post och behöver inte ens skriva ut dem.
Varför är det värt att åka på en utflykt till Normandie?
Den nordvästra regionen i Frankrike har mycket att erbjuda. Dess historiska sevärdheter och naturskönhet gör den till en av de 10 bästa turerna och utflykterna från Paris. Jag har sammanställt en kort lista med fem skäl att lämna ”Ljusets stad” för en eller två dagar:
- Här produceras Calvados, den berömda äppelbrännvinet med kontrollerad ursprungsbeteckning. Det finns en rutt som kallas ”La Route du Cidre” som går genom landsbygden och de vackraste byarna. Gården Calvados Pierre Huet är oftast ett obligatoriskt stopp (Manoir la Brière des Fontaines, 5 Av. des Tilleuls, Cambremer)
- Allierades berömda landstigning under andra världskriget ägde rum på Omaha Beach. I dess omgivningar ligger den amerikanska kyrkogården, de befästa tyska baserna och D-Day-museet
- Här finns den magnifika klostret Mont Saint-Michel som, beroende på tidvattnet, kan vara en ö eller en kulle. För mer information rekommenderar jag att du läser artikeln om utflykter till Mont Saint-Michel från Paris
- Det finns otaliga charmiga byar. Bland de vackraste kan nämnas Bayeux, Les Andelys, Honfleur och Beuvron-en-Auge, även om listan kunde vara längre
- I Normandie tillverkas Camembert, men också ostarna Livarot, Pont L'Evêque och Neufchâtel. I de lokala delikatessbutikerna hittar du Frankrikes bästa mejeriprodukter
När är bästa tiden för en utflykt till Normandie?
För att njuta av stränderna bör du besöka regionen på sommaren. Under denna tid överstiger temperaturen sällan 25 grader, vilket skapar en sval och behaglig atmosfär.
Om du besöker Paris i juni är en utflykt till Normandie mer än rekommenderad. Dessutom firas årsdagen av D-dagen varje 6 juni, medan medeltidsfestivaler hålls i juli i Caen, Bayeux, Harcourt och andra orter.
När det gäller övergångsårstiderna är våren att föredra framför hösten. Temperaturerna skiljer sig inte särskilt mycket, men regnet är mindre frekvent och blomningen är helt enkelt underbar. Om du gillar livemusik får du inte missa Jazz sous les pommiers, en jazzfestival som hålls i maj.
Kan jag resa till Normandie på egen hand?
Ja, det går bra. Det enklaste sättet är att hyra en bil på flygplatsen eller hos biluthyrningsfirmor i staden. När du väl sitter bakom ratten ska du ta motorväg A13 som passerar regionens viktigaste orter.
Restiden beror på destinationen: till Rouen tar det bara 1,5 timme, medan det tar minst 3 timmar att nå Bayeux.
Alternativt kan du ta tåget från stationen Saint-Lazare (med destination Caen eller Bayeux). Resan tar 2 timmar eller lite mer. För mer information om tidtabeller och biljetter rekommenderar jag att du besöker den franska järnvägsmyndighetens webbplats.
Vilka är fördelarna med att åka på en utflykt jämfört med att besöka Normandie på egen hand?
Det är en mycket vidsträckt region och om du vill resa på egen hand måste du undersöka priser, resvägar och boende om du stannar en eller flera nätter. En organiserad utflykt sparar dig allt detta.
Dessutom sker resan ombord på en bekväm, luftkonditionerad buss och inkluderar oftast frukost och middag (alltid vid längre utflykter).
En annan fördel är att även inträdesbiljetter ingår. Du kanske måste lägga till något extra, men de huvudsakliga kostnaderna täcks.
Om du stannar i Paris en vecka eller mer kan du göra andra små utflykter. För fler idéer rekommenderar jag att du läser inlägget om de bästa utflykterna från Paris.
Var kan jag äta?
Som du läste i föregående punkt ingår oftast frukost och middag i priset. Därför behöver du bara hitta ett ställe att äta lunch på. Här är några rekommenderade alternativ i Saint-Malo och Honfleur, två klassiska etapper på tvådagarsutflykter:
- Le Cambusier, en restaurang med fransk mat med en modern twist. De har även lunchmenyer och rätter för vegetarianer och veganer. Den ligger på Rue des Cordiers 6 i Saint-Malo, ett stenkast från gamla stan
- Breizh Cafe, ett paradis för crêpes. De har flera restauranger i Saint-Malo och jag rekommenderar att du kollar deras officiella hemsida för att se menyn och var de finns
- Chez D.D., en vinbar som serverar läckra snacks. Den ligger två minuters promenad från hamnen (Rue Cachin 28)
- La Cidrerie, en avslappnad restaurang i Honfleur. Jag rekommenderar att du provar deras galletes, en crepe gjord på bovete som är typisk för Normandie. De har också en omfattande dessertmeny (Place Hamelin 26)
Vad ska jag ta med mig på en utflykt till Normandie?
Utflykter till Normandie brukar vara långa och i vissa fall pågå i två eller fler dagar. Du kommer att se en uppsjö av monument, historiska stadskärnor och naturlandskap, och jag är säker på att du kommer att vilja ta några foton. För att undvika att din mobil dör rekommenderar jag att du tar med ett externt batteri.
Tänk på att det regnar ofta under alla årstider (med en topp under hösten och vintern). Se till att packa ner en regnjacka och ett paraply i ryggsäcken. Om du har tillräckligt med plats bör du också ta med dig ett par gummistövlar.
Om du reser till Paris i augusti och vill fly staden kan du ta med dig en baddräkt. Förvänta dig inte samma värme som vid Medelhavet, men detta är den bästa månaden för att ta ett dopp i Atlanten. Denna ”varma säsong” sträcker sig fram till början av september.