Lisbon Hop-on Hop-off 48-timmars buss

4.7
(566 Recensioner)

Om aktiviteten

Smarttelefonbiljetter accepteras
Denna aktivitet har EXCEPTIONELLA recensioner
GRATIS avbokning

Audioguide

Från
346 kr 315 kr
GRATIS avbokning
Inga dolda avgifter
  • Din bokning bekräftas direkt
  • Aktiviteten har GRATIS avbokning!

Översikt

Upptäck Lissabons underverk på denna bussrundtur med fria på- och avstigningar, som är giltig i 48 timmar från det att biljetten aktiveras vid första användningen.

Du har två omfattande rutter till ditt förfogande som låter dig upptäcka de portugisiska huvudstadens viktigaste sevärdheter, såsom Jerónimos-klostret, Parque das Nações och Nationalmuseet för azulejos, bland många andra.

Du åker i en öppen buss längs floden Tejos strand, med en audioguide som ingår så att du kan lära dig historien bakom monumenten. Du kan kliva av när du vill för att se de sevärdheter du väljer och kliva på igen när du är klar med din rundtur.

  • Upptäck Lissabon med en öppen buss i din egen takt
  • Njut av en uppslukande upplevelse med inkluderad audioguide om de historiska platserna i den portugisiska huvudstaden
  • Besök stadens mest kända sevärdheter, såsom Eduardo VII-parken, Nationalmuseet för azulejos och Nationernas park

Det här ingår i priset

  • Biljetter till en 48-timmars sightseeingbussrundtur i Lissabon
  • Tillgång till rutterna Belém och det moderna Lissabon
  • Audioguide ingår
  • Fri entré till Santa Justa-hissen

Välj deltagare och datum

I detalj

När du deltar i denna rundtur får du en oförglömlig upplevelse där du upptäcker Lissabons arkitektoniska och naturliga underverk, med en biljett som är giltig i 48 timmar från och med aktiveringen.

Du kommer att åka med en bekväm öppen buss som tar dig längs två viktiga rutter i den portugisiska huvudstaden. Turerna har helt fria på- och avstigningsplatser, vilket innebär att du kan stiga av och på vid de hållplatser du vill för att utforska stadens viktigaste sevärdheter till fots i din egen takt.

Turen till Belém ger dig möjlighet att upptäcka historiska platser, bland vilka följande utmärker sig:

  • Jerónimos-klostret: detta imponerande kloster, som är upptaget på Unescos världsarvslista, rymmer gravarna efter upptäcktsresanden Vasco da Gama och poeten Luís de Camões
  • Santa Justa-hissen: att åka med denna hiss, som förbinder stadsdelarna Baixa och Chiado, är en av de traditioner man inte får missa när man besöker Lissabon
  • Eduardo VII-parken: Denna park,som anses vara stadens viktigaste, har en vacker botanisk trädgård och en utsiktsplats som sträcker sig över dess 25 hektar
  • Upptäckternas monument: inne i Jerónimos-klostret kan du se detta storslagna verk som uppfördes för att hedra arvet efter Henrik Sjöfararen

Under rundturen ”Moderna Lissabon”, som utgör den andra rutten som ingår när du köper dessa 48-timmarsbiljetter, kan du besöka platser som Parque das Nações, ett innovativt område med futuristisk prägel, bland andra av stadens mest symboliska platser:

  • Nationella kakelmuseet: upptäck Portugals historia genom konsten på kakelplattor när du utforskar detta unika och speciella museum som grundades på 1500-talet
  • Vasco da Gama-bron: dess 17 km långa sträcka sträcker sig över Atlanten och förbinder Lissabon med distriktet Setúbal
  • Oceanário de Lisboa: besök det största inomhusakvariet på den europeiska kontinenten, som rymmer över 15 000 fiskar tillhörande cirka 450 marina arter

För turen avgår bussarna från Belém var 30:e minut, medan avgångarna för rutten ”Moderna Lissabon” sker var 60:e minut. Tidtabellen gäller från kl. 09.30 till kl. 19.00.

Recensioner

4.7
· 566 Recensioner
  • V
    V.
    4
    Det var en ganska trevlig upplevelse, även om vi gärna hade velat ha några drinkar med på turen.
  • D
    D.
    5
    Jag rekommenderar det starkt, turen ger en fullständig översikt över stadens främsta sevärdheter. Första gången jag åkte till Lissabon hade jag inte gjort det och jag missade så många vackra platser.
  • R
    R.
    5
    En rundtur som verkligen är värd att göra, mycket komplett och till ett mycket överkomligt pris för alla. Upplevelsen är mycket bra.
  • D
    D.
    5
    En mycket trevlig tur att göra med familjen, ni får lära känna vackra platser i Lissabon.

Ytterligare information

  • Biljetterna är giltiga i 48 timmar från aktiveringen
  • Tillgängligt för rullstolar och barnvagnar
  • Du kan kombinera de båda rutterna och stanna var du vill för att ta en promenad
  • Åtgärder för skydd mot covid tillämpas
  • Ej tillgängligt för rullstolar

Avbokningsvillkor

Om du avbokar minst 24 timmar före planerad avgång får du full återbetalning.

Andra aktiviteter i Lissabon