Valencia Privat tur
Om aktiviteten
Guide: Engelska, Spanska, Franska, Italienska, Tyska, Polska
- Din bokning bekräftas direkt
- Aktiviteten har GRATIS avbokning!
Översikt
Upptäck det bästa av Valencia på en privat rundtur med en officiell turistguide. Beundra de romerska ruinerna, Mercado Central, Lonja de la Seda och stadshuset (alltid utsidan).
Utforska Valencia under cirka 2 timmar tillsammans med en guide som berättar historien bakom varje hörn av staden.
- Njut av en skräddarsydd rundtur som är anpassad efter dina intressen.
- Lär dig mer om Valencias historia och kultur tillsammans med en officiell turistguide.
- Lär dig mer om historien bakom Serranos-tornen, Palau de la Generalitat, Centralmarknaden, Silkesbörsen och stadshuset.
Det här ingår i priset
- Privat rundtur i Valencia
- Inträdesavgifter till monument och byggnader.
Välj datum
I detalj
Delta i denna privata rundtur i Valencia och upptäck stadens charm tillsammans med en lokal guide. Rundturen, som varar cirka 2 timmar, tar dig till Torres de Serranos, Palau de la Generalitat, Mercado Central, Lonja de la Seda och stadshuset. Din guide kommer att förklara varje detalj om byggnadernas och monumentens historia och arkitektur.
Turen går förbi basilikan Virgen de los Desamparados, Valencias katedral och de romerska ruinerna. Dessutom får du se Lonja de la Seda, Mercado Central och Palau de la Generalitat.
Valencias katedral är en storslagen gotisk byggnad som rymmer den heliga kalken, som anses vara den äkta heliga graalen. Du kan beundra arkitekturen och upptäcka historien och legenderna kring denna religiösa skatt.
Du kan också promenera genom Valencias gamla stadskärna och upptäcka dess gator och torg. På Plaza de la Virgen ligger basilikan Virgen de los Desamparados. Och på Plaza de la Reina finns katedralen och Miguelete-tornet. Lär dig mer om Valencia och dess monument medan du promenerar i lugn och ro.
Även om hela rundvandringen sker utanför monumenten kommer du , tack vare den information som din reseledare ger dig , att lära känna hela stadens historia och få reda på intressanta fakta om varje hörn. Du kan ställa frågor och anpassa rundvandringen efter dina intressen och önskemål.
Recensioner
- SS.Jag tyckte bättre om det än jag hade förväntat mig. Gamla stan har så mycket charm och med en guide förstår man bättre dess olika historiska lager.
- NN.Ett mycket trevligt besök, särskilt tack vare guidens tydlighet. Vi visste ingenting om Valencia och fick en ganska fullständig bild av staden.
- JJ.Rundturen var trevlig och lätt att följa. Det enda minus är att två timmar går fort om man är väldigt intresserad av historia.
- MM.Jag tyckte det var trevligt att vi kunde anpassa turen lite efter våra intressen. Guiden hade inga problem med att stanna längre vid Lonja.