Albufera dagsresa från Valencia
Om aktiviteten
Guide: Engelska, Spanska, Italienska, Polska
- Din bokning bekräftas direkt
- Aktiviteten har GRATIS avbokning!
Översikt
Upptäck en av Valencias stora naturskatter med denna utflykt till naturparken La Albufera, en tur bland sanddyner, risfält, traditionella byar och lagunen som utgör hjärtat i detta unika landskap. Du reser från Valencia tillsammans med en officiell guide för att lära känna naturen, historien och traditionerna på den plats där paellan föddes.
Upplevelsen inkluderar transport och båttur på Albufera, med två alternativ att välja mellan: en morgontur, som är lugnare och perfekt för att njuta av landskapet med tilltugg och dryck, eller en eftermiddagstur utformad för att beundra solnedgången från lagunen.
- Upptäck El Saler, El Palmar och Albufera tillsammans med en officiell guide.
- Segla genom lagunen i en tyst och utsläppsfri elbåt.
- Välj mellan en morgonutflykt med aperitif eller en eftermiddagsutflykt i solnedgången.
Det här ingår i priset
- Välj mellan morgon- eller eftermiddagstur.
- Transport tur och retur från Valencia
- Officiell guide
- Rundtur i naturparken La Albufera
Välj datum
I detalj
Några kilometer från Valencia ligger naturparken La Albufera, en miljö där naturen och de valencianska traditionerna fortfarande är mycket levande. Under denna utflykt får du uppleva landskapet med risfält, sanddyner och våtmarker samtidigt som du upptäcker den ekologiska och kulturella betydelsen av ett av de mest symboliska naturområdena i regionen Valencia.
Rundan börjar i El Saler, där du får lära känna sanddynerna och den vegetation som är typisk för detta kustområde. Därefter fortsätter du in i Albufera-området tillsammans med en officiell guide, som kommer att förklara landskapets utveckling, dess biologiska mångfald och dess nära koppling till Valencias historia.
Nästa stopp är El Palmar, en av de byar som är mest förknippade med fisk- och risodlingstraditionen i Albufera. Du promenerar genom gatorna och får se de traditionella valencianska barracas, historiska byggnader som ger en inblick i hur livet såg ut för de familjer som bodde i området.
Utflyktens höjdpunkt är båtturen på lagunen. Du färdas i en eldriven båt, tyst och utsläppsfri, perfekt för att njuta av omgivningen utan att störa dess lugn. Du kan välja mellan morgonturen, som inkluderar ett litet tilltugg med dryck, eller eftermiddagsturen, utformad för att njuta av solnedgången över Albuferas vatten.
Recensioner
- VV.Albufera-parken är mycket vacker, jag hade valt nattalternativet och till slut blev det en molnig dag. Servicen och landskapet var mycket trevligt, vacker plats.
- EE.Bábaro!
- SS.Jag åkte med mina barn och de älskade parken. Det är väldigt trevligt att säga sanningen.
- VV.Mycket trevlig upplevelse. Tjänsten inkluderar även en liten båttur. Det var värt att boka i förväg, det är ganska trångt.