Casablanca privat tur
Om aktiviteten
Guide: Engelska, Spanska, Franska, Italienska
- Din bokning bekräftas direkt
- Det här alternativet har GRATIS avbokning – boka utan risk!
Upplevelsens höjdpunkter
Denna privata guidade tur eller tur i liten grupp på cirka 4 timmar ger dig möjlighet att upptäcka Casablanca. Ett luftkonditionerat fordon tar dig till den gamla medinan, Hassan II-moskén, kyrkan Notre Dame de Lourdes och andra sevärdheter. Vid stoppet vid Centralmarknaden kan du köpa souvenirer och smaka på typiska marockanska rätter. I turen ingår upphämtning och återtransport till hotellet, vatten, godis och uppfriskande våtservetter.
- Besök Hassan II-moskén, Casablancas symbol
- Beundra havets vågor längs strandpromenaden La Corniche
- Köp en souvenir i hantverksbutikerna i Habous
- Lär dig mer om stadens historia tack vare en expertguides förklaringar
- Njut av resor i ett fordon med luftkonditionering och Wi-Fi
Det här ingår i priset
- Bil med luftkonditionering, Wi-Fi och flerspråkig chaufför
- Upphämtning och återtransport till hotellet
- Vatten
- Våtservetter
Välj deltagare och datum
Steg för steg
Denna guidade tur, som kan bokas privat eller i liten grupp, tar dig in i den gamla medinan och andra sevärdheter i Casablanca. Turen varar cirka 4 timmar och transporterna sker i ett bekvämt fordon med luftkonditionering. I turen ingår upphämtning och återtransport till hotellet, vatten, godis och uppfriskande våtservetter.
Ett av besöksmålen är oftast Hassan II-moskén. Den ligger på en konstgjord halvö med utsikt över havet och är den tredje största i världen. Den invigdes 1993 och har vackra muqarnas (de typiska takdekorationerna). Din rundtur kan även inkludera platser som:
- Rick’s Café: baren som hyllar den namngivande lokalen i ”Casablanca”, kultfilmen med Humphrey Bogart och Ingrid Bergman i huvudrollerna.
- La Corniche: strandpromenaden, där de mest prestigefyllda hotellen och restaurangerna ligger samlade.
- Mohammed V-torget: utmärker sig genom sin art déco- och spansk-muslimska arkitektur.
- Notre Dame de Lourdes: en katolsk kyrka uppförd på 50-talet. Den har en imponerande struktur med en arkitektur som kombinerar gotik och art déco.
- Habous-kvarteret: väl värt ett besök tack vare de många hantverksbutikerna, barerna som serverar myntate och basarerna som specialiserar sig på oliver.
Rundturen inkluderar även Centralmarknaden, som specialiserar sig på mat, hantverk och souvenirer. Det är den perfekta platsen att handla antikviteter, marockanska baboucher av berberläder, kryddor och mycket mer.
Recensioner
- SS.Mitt privata besök var toppen. Väl värt varje dollar som betalades.
- SS.Hassan II-moskén var resans höjdpunkt. Dess skönhet och storslagenhet gjorde mig mållös.
- RR.Denna privata rundtur var ett perfekt sätt att upptäcka Casablanca. Min man är historiker, så att göra en privat rundtur bara för oss två var det bästa alternativet.
- RR.Vi åkte till många platser utan att betala för mycket. Om du bara har några dagar här skulle jag definitivt rekommendera att gå!
Mötesplats
-
Vid upphämtning på hotell ska du ange namn och adress och infinna dig i lobbyn vid den angivna tiden. Vid upphämtning i hamnar ska du ange din ankomsttid och kryssningsfartygets namn; chauffören kommer att välkomna dig på kajen.
Ytterligare information
- Tillgängligt för barnvagnar
- Det finns barnstolar tillgängliga
- Ej tillgängligt för rullstolsburna










