Venice guidad kajaktur vid solnedgång

4.6
(50 Recensioner)

Om aktiviteten

Smarttelefonbiljetter accepteras
Längd: 2 timmar
Denna aktivitet har FANTASTISKA recensioner
Omedelbar bekräftelse
GRATIS avbokning
Från
1 556 kr 1 415 kr
GRATIS avbokning
Inga dolda avgifter
  • Din bokning bekräftas direkt
  • Aktiviteten har GRATIS avbokning!

Översikt

Ge dig ut på en unik upplevelse med denna guidade kajaktur i Venedig i solnedgången. Kryssa genom stadens ikoniska kanaler när solen går ner, vilket ger ett oöverträffat perspektiv på dess arkitektoniska skönhet och historiska charm.

  • Boka ditt kajakäventyr i solnedgången och upptäck Venedig från vattnet.
  • Utforska de venetianska kanalerna med vägledning av lokala experter.
  • Upplev en oförglömlig paddlingsupplevelse i solnedgången i kanalernas stad.

Det här ingår i priset

  • Kajaktur (för 1 eller 2 personer)
  • Professionell guide

Välj deltagare och datum

I detalj

Denna guidade kajaktur i solnedgången bjuder in dig att utforska Venedig från ett autentiskt och miljövänligt perspektiv. När du träffar din guide får du en kort genomgång och all nödvändig utrustning för aktiviteten. När du är klar börjar du paddla längs de mindre trafikerade kanalerna, bort från folkmassorna, så att du kan uppskatta lugnet och charmen i staden när solen går ner över horisonten.

Under nästan 2 timmar paddlar du längs cirka 5 kilometer kanaler och passerar landmärken och dolda hörn som bara kan upptäckas från vattnet. Din kunniga guide kommer att berätta historier och anekdoter om Venedigs rika historia och kultur, vilket gör detta till en både lärorik och rekreativ upplevelse.

Solnedgångens gyllene ljus framhäver palatsens och broarnas skönhet och ger dig enastående fotomöjligheter.

Recensioner

4.6
· 50 Recensioner
  • M
    M.
    5
    (0 Recensioner)
    En minnesvärd upplevelse som avslutning på dagen i Venedig. Frisk luft, gyllene ljus, paddeln ... Jag rekommenderar det utan förbehåll.
  • A
    A.
    4
    (0 Recensioner)
    Allt OK, trevlig guide, inte för stor grupp. Om jag skulle ändra något: kanske en lite längre genomgång för nybörjare.
  • L
    L.
    5
    (0 Recensioner)
    Den som vill ha annorlunda bilder av Venedig bör ta en kajak. Tips: ta med ett vattentätt fodral till din mobiltelefon.
  • S
    S.
    4
    (0 Recensioner)
    Det fanns ett ögonblick med några vågor när en stor båt passerade, så om du är mycket känslig för vatten, var medveten om det. Förutom det var det toppen.
  • Se mer

    Tur och returresa

    Ytterligare information

    Avbokningsvillkor