Colosseum och Mamertine-fängelset

4.5
(3.348 Recensioner)

Om aktiviteten

Smarttelefonbiljetter accepteras
Rullstolsanpassad
Denna aktivitet har FANTASTISKA recensioner
Omedelbar bekräftelse
Från
451 kr 410 kr
Inga dolda avgifter
  • Din bokning bekräftas direkt

Översikt

Dra nytta av dessa biljetter till Colosseum, Forum Romanum, Palatinkullen och Mamertina-fängelset och upptäck några av Roms mest ikoniska sevärdheter på en enda dag. Med dessa biljetter kan du njuta av bekväma besök i din egen takt, utan den stelhet som en guidad tur innebär.

På Mamertina-fängelset kommer du dessutom att ha en audioguide till ditt förfogande för ett mer komplett besök. Du kommer också att ha prioriterad tillgång till Colosseum.

  • Besök 4 emblematiska monument i staden på en dag.
  • Lär dig mer om Mamertina-fängelset tack vare audioguidens kommentarer.
  • Utforska Colosseum och känn dig som en riktig gladiator före striden.

Det här ingår i priset

  • Ingång till Colosseum
  • Ingång till Forum Romanum och Palatinkullen
  • Tillgång till Mamertina-fängelset
  • Ljudguide

Välj datum och tid

Kom ihåg att du måste komma 30 minuter före start

I detalj

Dessa biljetter till Colosseum, Forum Romanum, Palatinen och Mamertinska fängelset är det perfekta tillfället att få ut det mesta av din tid i staden. På en enda dag kan du besöka dessa fyra ikoniska sevärdheter och utforska dem i din egen takt.

Börja ditt äventyr i Mamertinska fängelset: där visar du upp dina biljetter till Colosseum, Forum Romanum och Palatinen. Se till att vara vid biljettdisken minst en timme före det tidsintervall du har bokat för Colosseum. Promenaden till amfiteatern tar cirka 15 minuter, så när du har löst in dina biljetter kan du välja att besöka fängelset först eller spara det till sist. Se dock till att du står framför spärrarna till Colosseum minst 15 minuter före den tid som anges på din biljett, eftersom den tiden markerar det exakta ögonblicket då du får tillträde. Med dessa tider i åtanke kommer du att kunna njuta av ditt besök utan stress eller förseningar

I Mamertinafängelset får du en audioguide som följer dig under hela rundvandringen och ger dig kommentarer allt eftersom du går vidare. Det är ett utmärkt sätt att lära känna och utforska ett fängelse som en gång inhyste besegrade kejsare och kungar, samt helgonen Petrus och Paulus.

Inuti får du ta del av berättelserna om de fångar som avtjänade sina straff där, inklusive den vattenbassäng som Sankt Petrus använde för att döpa besökare.

I Colosseum får du förtur in utan att behöva köa vid biljettluckan tack vare den bokade tiden. Därefter kan du besöka Forum Romanum och Palatinen i din egen takt och fördjupa dig i Roms historia precis som du själv vill.

Recensioner

4.5
· 3.348 Recensioner
  • T
    T.
    5
    (0 Recensioner)
    Imponerande rundtur i det antika Rom. Rekommenderas varmt.
  • A
    A.
    5
    (0 Recensioner)
    Allt mycket tydligt och organiserat. Jag skulle definitivt upprepa.
  • E
    E.
    5
    (0 Recensioner)
    Utsikten från Palatinkullen är spektakulär.
  • R
    R.
    4
    (0 Recensioner)
    Ganska mycket folk i Coliseum, men det är normalt. Ändå tyckte jag mycket om det.

Adress

Ytterligare information

Avbokningsvillkor