Biljetter till Stora synagogan i Budapest

4.8
(25 Recensioner)

Om aktiviteten

Smarttelefonbiljetter accepteras
Denna aktivitet har EXCEPTIONELLA recensioner
Omedelbar bekräftelse

Guide: Engelska, Spanska, Tyska, Franska, Italienska

Från
499 kr 454 kr
Inga dolda avgifter
  • Din bokning bekräftas direkt

Översikt

Besök en av de stora symbolerna för den judiska historien i Budapest med dessa biljetter till Stora synagogan, belägen på Dohány-gatan. Biljetten ger dig tillgång till att utforska anläggningen och upptäcka utrymmen kopplade både till det religiösa livet och till minnet av stadens judiska gemenskap.

I biljetten ingår möjligheten att delta i en guidad tur på cirka 45–60 minuter genom anläggningen. Dessa turer anordnas under öppettiderna och tar dig genom synagogan och andra delar av anläggningen.

Du behöver inte boka en separat privat rundtur: när du väl är inne kan du ansluta dig till nästa tillgängliga grupp beroende på tidtabell och dagens program.

  • Besök den stora synagogan i Budapest och dess historiska komplex
  • Delta i en inkluderad guidad tur på cirka 45–60 minuter
  • Utforska platser som Raoul Wallenbergs minnespark och Hjältarnas tempel

Det här ingår i priset

  • Ingången till den stora synagogan i Budapest
  • Möjlighet att delta i en guidad tur på 45–60 minuter

Välj datum

I detalj

Den stora synagogan i Budapest är en av de viktigaste byggnaderna i stadens gamla judiska kvarter och en av Europas största synagogor. Dess interiör och det omgivande komplexet bidrar till att man bättre kan förstå både gemenskapens religiösa historia och några av 1900-talets svåraste händelser.

Med din biljett får du tillträde till området och kan besöka de viktigaste platserna. Bland dessa finns själva synagogan, Raoul Wallenberg-minnesparken, Hjältarnas tempel och kyrkogården som ligger inom anläggningen.

Dessutom ingår möjligheten att delta i en guidad tur på plats i biljetten. Dessa turer varar cirka 45 till 60 minuter och anordnas under hela öppettiden.

Det fungerar enkelt: du behöver varken boka en privat rundtur eller reservera en extra tid. När du väl är inne på området ska du leta reda på utgången för den aktuella gruppen och ansluta dig till nästa tillgängliga rundtur.

Frekvensen kan variera beroende på dagen, men rundturerna avgår vanligtvis ungefär var 30–60:e minut, så det är bra att vara lite flexibel och fråga personalen på plats när du anländer.

Recensioner

4.8
· 25 Recensioner
  • Y
    Y.
    5
    (0 Recensioner)
    Arkitektur och historia förenas på ett mycket kraftfullt sätt. En rundtur som vi kommer att minnas.
  • X
    X.
    5
    (0 Recensioner)
    Det var smidigt att checka in digitalt och sedan behövde vi bara kolla när nästa grupp skulle gå ut.
  • W
    W.
    5
    (0 Recensioner)
    Mycket bra förklaring om det judiska kvarterets utveckling och synagogans roll.
  • V
    V.
    4
    (0 Recensioner)
    Platsens historia är intensiv och kan ibland kännas känslomässigt tung, men jag anser att det är ett besök som man inte bör missa.

Adress

Ytterligare information

Avbokningsvillkor