Heldagstur från Selçuk till Efesos och Jungfru Marias hus med lunch
Om aktiviteten
- Din bokning bekräftas direkt
- Aktiviteten har GRATIS avbokning!




Översikt
Fördjupa dig i den klassiska världens storhet med denna heldagsutflykt från Selçuk som kombinerar ruinerna i Efesos, det mystiska Jungfru Marias hus och en traditionell turkisk lunch. Tillsammans med en ackrediterad guide kommer du att gå där St Paul predikade och Alexander den store tillbad, utan att oroa dig för transport eller entréavgifter.
Du åker på morgonen i ett luftkonditionerat fordon och återvänder tidigt på eftermiddagen med sinnet fullt av historia och kammaren full av korintiska pelare, bibliotek och utsikt över Menderes-dalen. Turen erbjuds på engelska och spanska och har ett behagligt tempo för alla åldrar.
- Boka i förväg och glöm allt om köer och logistik.
- Njut avden lokala gastronomin med en inkluderad lunch.
- Njut av levande förklaringar och ledig tid vid varje stopp.
Det här ingår i priset
- Transport tur och retur Selçuk ⇄ Ephesus ⇄ Jungfru Marias hus med luftkonditionerat fordon
- Officiell guide på engelska och spanska under hela dagen.
- Inträdesavgifter till Efesos och Jungfru Marias hus
- Traditionell turkisk lunch (fast meny med vegetariska alternativ)
Välj deltagare och datum
I detalj
Efter upphämtning i Selçuk tar den tio minuter långa bilresan dig till Efesos, en av de bäst bevarade grekisk-romerska städerna i Medelhavsområdet. Du promenerar längs Curetus-vägen som flankeras av tempel och insulae, medan din guide återskapar processionerna till Artemistemplet - ett av den antika världens sju underverk - och pekar ut relieferna av Nike, segerns budbärare. Celsus bibliotek står majestätiskt i slutet av avenyn och på dess marmorfasad finns fortfarande de fyra kardinaldygderna kvar.
När vi lämnar den nedre staden passerar vi den stora teatern med plats för 25.000 åskådare; här berättas historien om hur Sankt Paulus försökte predika kristendom inför Artemis anhängare. Sedan tar en kort transfer dig till sluttningarna av berget Aladağ, där Jungfru Marias hus ligger. Atmosfären i tall- och olivskogen, tillsammans med de heliga vattenkällorna, skapar en andlig oas som lockar pilgrimer från hela världen.
Gruppen beger sig sedan till en familjerestaurang för att äta lunch bestående av meze, grillad kebab och dolmas, med vegetariska alternativ. Efter lunchpausen avrundas utflykten med ett besök i en hantverksverkstad där traditionella väv- och onyxtekniker demonstreras, perfekt för den som vill ta med sig en autentisk souvenir hem. På eftermiddagen återvänder ni till Selçuk med dalen i ett gyllene ljus, nöjda med att ha färdats genom mer än 2 000 års historia på en enda dag.