Cuenca Dagstur från Madrid

4.8
(695 Recensioner)

Om aktiviteten

Längd: 9 timmar
Denna aktivitet har EXCEPTIONELLA recensioner
GRATIS avbokning
Från
823 kr
GRATIS avbokning
Inga dolda avgifter
  • Din bokning bekräftas direkt
  • Aktiviteten har GRATIS avbokning!

Översikt

Njut av en 9-timmars ut flykt från Madrid till staden Cuenca, som finns med på UNESCO:s världsarvslista, tillsammans med en inhemsk tvåspråkig guide.

Ni avgår kl. 08.00 från Plaza del Conde de Casal. I Cuenca besöker du först Hoz del Huécar i en minibuss med panoramautsikt och går in i slottskvarteret. Därefter promenerar du längs de smala gatorna i det medeltida kvarteret, med tid för kaffe eller en simtur innan du besöker de hängande husen och dess museum för abstrakt konst.

Efter en lunchpaus på Plaza Mayor kan du delta i en valfri guidad rundt ur i katedralens inre, innan du korsar Puente de San Pablo och återvänder till Madrid.

  • Res till Cuenca från Madrid och lär känna denna världsarvsstad.
  • Utforska Cuenca med de bästa sevärdheterna och monumenten inkluderade.
  • Lär dig, tillsammans med en expertguide, om de mest emblematiska platserna i Cuenca.

Det här ingår i priset

  • Utflykt till Cuenca från Madrid
  • Luftkonditionerat fordon
  • Tvåspråkig guide
  • Panoramaturné i Huécar-ravinen

Välj datum

I detalj

Äventyret börjar på Plaza del Conde de Casal. Därifrån avgår du i en bekväm minibuss med din tvåspråkiga guide och påbörjar en resa på cirka en timme över den kastilianska platån till den spektakulära Hoz del Huécar. Ni beundrar de raviner som floden har skulpterat innan ni tar er upp till den historiska stadsdelen Barrio del Castillo, där ni tar en kort paus för en kopp kaffe eller en promenad till toaletten.

Därefter påbörjar du en promenad nedför b acken genom Cuencas medeltida kvarter. Du promenerar längs Calle Caballeros, Plaza Mayor och kullerstensgator tills du når de ikoniska Casas Colgadas, som bokstavligen hänger över klippan. Där går du in på Museum of Abstract Art, en av Spaniens viktigaste konstsamlingar från 1900-talet, med verk av Chillida, Tàpies, Oteiza och andra stora namn.

Därefter har du en timme fri för lunch på Plaza Mayor (ingår ej). Du kan välja mellan typiska barer och restauranger där du kan smaka på den berömda ** morteruelo**, ajoarriero eller Cuencas bakverk.

Efter lunch kan du ta en valfri guidad rundt ur i katedralen Nuestra Señora de Gracia, den första gotiska katedralen i Kastilien, med sin blandning av romansk och barock konst, sina mystiska glasmålningar och kapell fulla av historia.

Slutligen avslutar du turen genom att korsa den Eiffel-inspirerade St Paul's Bridge, varifrån du kan njuta av en hisnande utsikt över staden innan du åker tillbaka till Madrid.

Recensioner

4.8
· 695 Recensioner
  • H
    H.
    5
    (0 Recensioner)
    Besöket i Cuenca var så roligt och informativt att det var min favoritdel av dagen.
  • A
    A.
    5
    (0 Recensioner)
    En tur av högsta kvalitet, utmärkt organiserad och med en guide som gör allt enkelt. Rekommenderas varmt.
  • V
    V.
    5
    (0 Recensioner)
    En unik upplevelse.
  • V
    V.
    5
    (0 Recensioner)
    En av de bästa utflykterna jag har gjort under min semester. Mycket hög kvalitet och med mycket tydliga och exakta förklaringar av guiden. Rekommenderas varmt för alla.
  • Mötesplats

    Ytterligare information

    Avbokningsvillkor