Färjebiljetter från Lanzarote till Fuerteventura
Om aktiviteten
- Din bokning bekräftas direkt
- Aktiviteten har GRATIS avbokning!




Översikt
Ta dig till Fuerteventura på ett enkelt sätt, från Lanzarote, med en färjebiljett tur och retur. Tack vare den här bokningen får du tillgång till båten och möjlighet att gå ombord på den vid en av de många dagliga avgångarna.
Det här är en färjetur som tar ungefär en halvtimme, under vilken du kan sitta både inne och ute på däck och njuta av havet. Den här transporten ger dig chansen att komma till Fuerteventura så snart som möjligt. Och när du väl är på ön kan du utforska ön hela dagen.
- Med den här bokningen kan du resa när du vill, eftersom du får tillgång till en av de dagliga avgångarna från Lanzarote till Fuerteventura .
- Njut av färjeturen, som varar i ungefär en halvtimme, både inne i båten och på däck.
- Dela din färjetransfer med dina vänner genom att ha WiFi-anslutning ombord på färjan
- Ta dig till Fuerteventura så snart som möjligt för att utforska denna ö med så mycket historia i fullständig frihet.
Det här ingår i priset
- Biljett tur och retur mellan Lanzarote och Fuerteventura
- WiFi-anslutning ombord
- Luftkonditionering ombord
Välj datum
I detalj
Dra nytta av denna färjebiljett till Fuerteventura från Lanzarote (tur och retur ingår) med denna bokning för att nå din destination så snart som möjligt. Du kommer att ha flera dagliga avgångar från ön så att du kan välja den som passar dig bäst under en resa som tar ungefär en halvtimme.
Under din resa med färjan kan du välja att vara antingen inne i eller på båtens däck. Du får chansen att ta några souvenirbilder och dela dem samtidigt, tack vare WiFi-anslutningen ombord.
Den här färjeturen är det enklaste sättet att ta sig till Fuerteventura, där du har total frihet att utforska ön med milslånga paradisiska vita eller gyllene sandstränder och turkost vatten.
Observera att för att få din färjebiljett i handen måste du vara vid biljettkontoret 15 minuter tidigare för att hämta den och ta med dig legitimation eller pass.
Fuerteventura var den första av öarna som erövrades av européerna, så du kommer själv att se de spår av historien som har bevarats. En sådan plats är Betancuria, som grundades 1404 och var öns första huvudstad.
Det finns också många intressanta museer som hjälper dig under din utflykt att lära känna kulturen och identiteten som går tillbaka till förspansk tid, som det fortfarande finns många spår kvar av.