Fuerteventura Surflektioner på de södra stränderna

4.8
(25 Recensioner)

Om aktiviteten

Längd: 4 timmar
Denna aktivitet har EXCEPTIONELLA recensioner
GRATIS avbokning
Från
709 kr
GRATIS avbokning
Inga dolda avgifter
  • Din bokning bekräftas direkt
  • Aktiviteten har GRATIS avbokning!

Översikt

Lär dig surfa på en av de bästa destinationerna i Europa med dessa surflektioner på Fuerteventuras södra stränder, som ges av certifierade instruktörer och är anpassade till alla nivåer. Varje dag väljs den bästa stranden beroende på havsförhållandena för att garantera en optimal och säker upplevelse.

Du kommer att kunna öva i olika miljöer som Jandía-stranden, Esquinzo-kusten eller det imponerande vildmarksområdet La Pared, alltid tillsammans med ett professionellt team som talar flera språk. Välj mellan 1-dagslektioner (med eller utan pick-up) eller en mer komplett 3-dagars kurs.

En perfekt aktivitet för nybörjare, tillfälliga surfare och havsälskare som vill förbättra sin teknik.

  • Lär dig surfa på utvalda stränder beroende på dagens vågor.
  • Certifierade instruktörer och full utrustning ingår
  • Välj mellan 1 dag eller 3 dagar, med eller utan hämtning och lämning.

Det här ingår i priset

  • Surflektioner (längd enligt önskemål)
  • Komplett utrustning (bräda, våtdräkt)
  • Certifierade instruktörer
  • Upphämtning från hotell i Costa Calma, La Pared, Jandía, Butihondo, Esquinzo och Morro Jable.

Välj datum

I detalj

Dessa surflektioner på södra Fuerteventura är utformade för att erbjuda en rolig, säker och helt anpassad till varje deltagares nivå. Skolan har mer än 15 års erfarenhet och ett team av licensierade instruktörer och certifierade livräddare, vilket garanterar professionell inlärning och en trevlig atmosfär från första minuten.

Varje dag börjar med en bedömning av havsförhållandena för att välja den perfekta stranden för dagen. Du kommer att kunna surfa på välkända platser som den långa stranden i Jandía, de vulkaniska landskapen i östra Esquinzo eller den spektakulära västkusten La Pared, känd för sin vilda karaktär och kraftfulla vågor. Denna flexibilitet gör att du alltid kan arbeta i den mest lämpliga miljön för att utvecklas på ett säkert sätt.

Instruktörerna lär dig grunderna i surfing (hållning, paddling, balans och start) eller hjälper dig att finslipa din teknik om du redan har erfarenhet. Atmosfären är vänlig och personlig, med små grupper och ständig uppmärksamhet både i och utanför vattnet. Skolan erbjuder också lektioner på spanska, engelska, tyska, franska och, beroende på säsong, italienska och polska.

Beroende på vilket alternativ som väljs kan du njuta av en 1-dagars kurs (4 timmar) med upphämtning på hotellet, en 1-dagars kurs utan upphämtning eller en mer komplett 3-dagars kurs, perfekt för dig som vill göra snabba framsteg och få ut det mesta av surfupplevelsen på Fuerteventura.

Recensioner

4.8
· 25 Recensioner
  • M
    M.
    4
    (0 Recensioner)
    Jag borde ha tagit fler lektioner, men den här första kontakten gjorde mig redan fast för surfing.
  • L
    L.
    5
    (0 Recensioner)
    Utsikten från stranden var fantastisk, vinden var svag, havet var härligt - allt bidrog till en fantastisk upplevelse.
  • H
    H.
    5
    (0 Recensioner)
    Jag var rädd för vattnet, men med tålamod och enkla övningar kunde jag till slut rida på vågorna - det var jättekul!
  • S
    S.
    5
    (0 Recensioner)
    Perfekt för nybörjare. Tydliga förklaringar, bra material och lugn atmosfär.
  • Se mer

    Ytterligare information

    Avbokningsvillkor