Casa Batlló: All Inclusive-entrébiljett (Platinum)

4.6
(25 Recensioner)

Om aktiviteten

Smarttelefonbiljetter accepteras
Denna aktivitet har FANTASTISKA recensioner
Omedelbar bekräftelse
GRATIS avbokning
Från
595 kr 541 kr
GRATIS avbokning
Inga dolda avgifter
  • Din bokning bekräftas direkt
  • Aktiviteten har GRATIS avbokning!

Översikt

Upplev Gaudís mästerverk som en riktig VIP med biljetten Casa Batlló: All Inclusive (Platinum). Njut av prioriterad tillgång och gå direkt in i en av juvelerna i Barcelonas modernism, ett av UNESCO:s världsarv, utan att slösa tid på att köa.

Med denna biljett får du tillgång till alla husets besöksvärda områden, från de uppslukande utrymmena i Gaudí Cube och Gaudí Dome till familjen Batllós privata bostad, det historiska concierge-kontoret och Gaudí Dome.Det historiska concierge-kontoret och det ikoniska Dragon-taket med sina skulpturala skorstenar och spektakulära utsikt över Passeig de Gràcia.

Besöket är gratis med en audioguide på spanska och andra språk och en tablett med förstärkt verklighet som hjälper dig att förstå husets detaljer, färger och former som Gaudí tänkte sig dem. Följ bara anvisningarna för "Platinum Tickets" och visa upp din biljett för att påbörja denna uppslukande upplevelse på högsta nivå.

  • Få tillgång till Casa Batlló med ett prioritetspass och en Platinum all inclusive-biljett.
  • Njut av uppslukande upplevelser som Gaudí Dome och Gaudí Cube
  • Upptäck Batllós privata bostad och Dragon-taket med audioguide och förstärkt verklighet

Det här ingår i priset

  • Prioritetskort
  • Ljudguide
  • Tillgång till Gaudí-kuben (360º)
  • Tillträde till Draktaket

Välj datum och tid

I detalj

Med Casa Batlló All Inclusive (Platinum) Ticket får du den mest kompletta upplevelsen du kan få i denna Gaudís ikon. Tack vare den prioriterade åtkomsten kommer du in utan långa väntetider i ett av de viktigaste verken i katalansk modernism, erkänt som världsarv av UNESCO. Redan från första stund kommer ljuset, färgerna och de organiska formerna i byggnaden att försätta dig i Gaudís kreativa universum.

Denna biljett ger dig tillgång till alla besöksvärda delar av huset, inte bara den allmänna rundturen. Du kan utforska de uppslukande utrymmena i Gaudí Dome, där en ljud- och ljusshow återskapar arkitektens inspirationer, och Gaudí Cube (360º), en uppslukande audiovisuell installation som ger dig ett nytt perspektiv på hans kreativa sinne. Dessa upplevelser är utformade för att du ska kunna uppleva Casa Batlló med alla dina sinnen.

Platinum-biljetten inkluderar också ett besök på familjen Batllós ursprungliga conciergekontor och familjens privata bostad, ett privilegium som endast är reserverat för de högre biljettkategorierna. I dessa utrymmen kan du på nära håll se inredningen, de handgjorda detaljerna, golven, snickerierna och belysningslösningarna som gjorde detta hus till ett verkligt manifest för modernismen.

Naturligtvis har du också tillgång till det berömda Dragon-taket, en av de mest fotograferade platserna i Barcelona. Därifrån ser du de skulpturala skorstenarna, drakens "skalade" rygg och den unika panoramautsikten över Passeig de Gràcia och Eixample. Det är den perfekta platsen för att förstå i vilken utsträckning Gaudí lekte med former, volymer och färger.

Under hela turen får du sällskap av en flerspråkig audioguide och en augmented reality-surfplatta som avslöjar detaljer som kanske går obemärkta förbi: tekniska lösningar, symbolik, ljusspel och blinkningar till naturen. Turen är självguidad, så du kan gå i din egen takt, stanna där du känner för det och gå tillbaka så många gånger du vill, så att du får ut mesta möjliga av denna all inclusive-biljett för att upptäcka Casa Batlló på djupet.

Recensioner

4.6
· 25 Recensioner
  • V
    Victor
    5
    (0 Recensioner)
    Jag avslutade besöket med en känsla av att ha förstått det bättre, inte bara "sett ett vackert hus". Audioguiden och surfplattan gjorde att allt blev begripligt. Och uppe på taket... där hade jag gärna stannat en halvtimme till.
  • A
    Amira
    4
    (0 Recensioner)
    Besöket är en mycket häftig blandning av arkitektur och teknik. Det enda är att jag tyckte att det var lite svårt att orientera sig i början med tanke på folkflödet, men när du väl kommer igång kommer du att flyta med.
  • F
    Felipe
    5
    (0 Recensioner)
    Jag älskade det uppslukande tillvägagångssättet: Gaudí Dome och Gaudí Cube är superoriginella. Den "historiska" delen (concierge och privatbostad) balanserar allt väl.
  • M
    Mei
    5
    (0 Recensioner)
    Vi åkte dit som ett par och vi stannade längre än vi trodde att vi skulle göra eftersom man stannar till lite då och då. Den förstärkta verkligheten får dig att titta på tak, väggar, allt. Taket på Dragon var vår favoritavslutning.
  • Se mer

    Tur och returresa

    Ytterligare information

    Avbokningsvillkor