Wiens klassiska konsertbiljetter i St Anne's kyrkan

4.7
(650 Recensioner)

Om aktiviteten

Smarttelefonbiljetter accepteras
Längd: 1 timme 10 minuter
Denna aktivitet har EXCEPTIONELLA recensioner
Omedelbar bekräftelse
GRATIS avbokning
Från
330 kr 300 kr
GRATIS avbokning
Inga dolda avgifter
  • Din bokning bekräftas direkt
  • Aktiviteten har GRATIS avbokning!

Översikt

Upplev en unik upplevelse tack vare dessa biljetter till en klassisk konsert i Santa Ana-kyrkan i Wien. Aktiviteten varar cirka 1 timme och 10 minuter, och under den får du njuta av en speciell kväll och återuppleva en av barocktidens mest populära tidsfördriv.

För att ta del av denna konsert behöver du bara bege dig till Santa Ana-kyrkan (Annakirche) på Annagasse 3b. Där ska du visa upp den kupong som du får när du bokar, så att den byts ut mot en direktbiljett. Eftersom platserna inte är numrerade rekommenderas det att du anländer cirka 45 minuter i förväg. Om du går dit med familjen, kom ihåg att barn under 7 år inte får delta.

Beundra byggnadens majestätiska arkitektur, som präglas av en rik barockmiljö och är fylld av freskomålningar invändigt. Slå dig ner och njut av några av de bästa verken av kompositörer som Mozart, Beethoven, Haydn och Schubert – musikmästare som revolutionerade världen och denna konstforms utveckling.

  • Missa inte chansen att skaffa biljetter till en klassisk konsert i Sankta Anna-kyrkan i Wien.
  • Denna upplevelse blir som en resa tillbaka i tiden där du får uppleva en autentisk kväll i sällskap med stora kompositörer som Mozart, Beethoven, Haydn och Schubert.
  • Välj din plats och beundra noggrant kyrkans interiör, fylld av fresker och barockinredning.

Det här ingår i priset

  • Biljetter till en klassisk konsert i Santa Ana-kyrkan i Wien.
  • Fritt val av sittplatser.
  • Tryckt program

Välj datum

I detalj

Om du vill uppleva något autentiskt i den österrikiska huvudstaden bör du redan nu skaffa en biljett till en klassisk konsert i Sankt Annakyrkan i Wien. Njut av en kväll där du får lyssna på internationellt kända verk av kompositörer som Haydn, Mozart, Beethoven och Schubert.

Klassiska konserter var ett mycket vanligt tidsfördriv under barocken, så förbered dig på att njuta av en äkta tidsresa under cirka 1 timme och 10 minuter. Dessutom har byggnaden många dekorativa inslag från 1700-talet och en mängd fresker, vilket gör upplevelsen ännu mer uppslukande.

Sankta Annas kyrka ligger i hjärtat av Wien och även om den byggdes år 1320 i gotisk stil har den genomgått utbyggnader i senbarock stil, vilket gett den det utseende som man ser idag. Den är tillägnad Sankta Anna och i kyrkan bevaras hennes högra hand som en relik.

Under ledning av verkliga proffs får du lyssna på verk av Mozart eller Beethoven framförda av välkända musiker. Dessa har studerat vid Europas främsta akademier och kommer att framföra konserten på instrument från 1700-talets geniers tid. Denna upplevelse ger dig den bästa möjliga inblicken i en av den tidens mest populära konstnärliga aktiviteter, i en miljö som lyckas förmedla känslan från just den historiska epoken.

Recensioner

4.7
· 650 Recensioner
  • S
    S.
    5
    St Anne's Church är fantastisk, det var verkligen en lyx att få se en konsert av den här nivån där. Den mest anmärkningsvärda aktivitet vi gjorde i Wien utan tvekan.
  • M
    M.
    5
    Bra i alla avseenden!
  • M
    M.
    5
    Jag älskar Haydn, han är min favoritmusiker. Orkestern var fenomenal!
  • G
    G.
    4
    Jag brukar gå på en hel del klassiska konserter, men för första gången i en kyrka. Jag föredrar teatrar, jag menar inte att det var dåligt på det här stället, jag gillar bara ljudet av bandet bättre från teatern. Det var ändå en nyhet och jag njöt mycket av det.

Ytterligare information

  • Du måste anlända 45 minuter innan konserten börjar för att välja dina platser.
  • Barn under 7 år är inte tillåtna och måste åtföljas av en vuxen.
  • Aktiviteten är inte tillgänglig för rullstolsburna.
  • Byt ut den kupong som du får via e-post när du gör bokningen mot en direktbiljett när du anländer till kyrkan
  • Adress: Santa Ana-kyrkan (Annakirche), Annagasse 3b

Avbokningsvillkor

Avboka minst 1 timme före upplevelsens startdatum för att få full återbetalning

Andra aktiviteter i Wien