Florens Duomo-katedralen, baptisteri och opera museum Tur
Om aktiviteten
- Din bokning bekräftas direkt
- Aktiviteten har GRATIS avbokning!
Översikt
Med denna bokning kan du få en kombinerad biljett till en guidad tur i Duomo i Florens med tillgång till katedralen , baptisteriet samt operamuseet Duomo. Tillsammans med en guide som är specialiserad på konsthistoria får du möjlighet att besöka dessa byggnader som finns med på UNESCO:s världsarvslista.
Detta är en aktivitet som varar i cirka två timmar i grupper om max 20 personer.
- Du får en kombinerad biljett till Florens domkyrka med tillgång till katedralen, baptisteriet och operamuseet.
- En professionell konsthistorisk guide kommer att följa med dig under de cirka två timmarna av turen.
- Högst 20 personer får ingå i gruppen för denna aktivitet.
Det här ingår i priset
- Expertguide i konsthistoria
- Ingång till Florens katedral
- Inträde till Operamuseet
- Ingång till baptisteriet i St. John
Välj deltagare och datum
I detalj
Om duvill besöka Duomo i Florens och se detta underverk av konst, är detta din chans. Med den här bokningen får du en kombinerad biljett med tillgång till katedralen, baptisteriet och operamuseet. Dessutom kommer du att åtföljas av en expertguide i konsthistoria som kommer att förklara historien om dessa byggnader, som är en UNESCO: s världsarvslista.
I denna aktivitet, som kan involvera högst 20 personer i gruppen, besöker du katedralen, en av de mest karakteristiska platserna i den italienska staden som ligger på Piazza del Duomo. Katedralen, även känd som Santa Maria di Fiore, påbörjades i slutet av 1200-talet och anses vara ett av de stora mästerverken i gotisk och tidig renässans italiensk konst.
På samma torg ligger en annan byggnad som lockar många turister:Johannes baptisteri. Det är en religiös byggnad som är känd för sina bronsdörrar, bl.a. den mest populära, Paradisdörren.
Med denna biljett får du också tillgång till Opera del Duomo-museet, som ligger i ett gammalt palats precis bakom katedralen. Många originaldelar finns bevarade där inne, men av bevarandeskäl har de ersatts av kopior. Trots detta kommer du att kunna beundra byggprocessen för all konst som har överlevt genom århundradena.