Mer om: Hop-on Hop-off-bussar i Los Angeles
Los Angeles är en av de största städerna i USA. Avstånden gör det omöjligt att ta sig runt till fots, och om du hyr en bil måste du vara beredd på att hantera trafiken. Därför är Hop-On Hop-Off-bussarna ett mycket bra alternativ för att upptäcka de bästa sevärdheterna i Los Ángeles.
Med dessa bussar kan du på några timmar besöka stadens mest karakteristiska platser utan att behöva hantera trafiken och förseningarna i kollektivtrafiken. Om du inte planerar att hyra en bil gör en turistbuss det lättare att ta sig runt i staden och ger dig information om varje sevärdhet.
De viktigaste turistbussarna i Los Angeles
Dessa är de viktigaste turistbussarna i Los Angeles som du kan ta för att utforska staden:
- Turistbuss Big Bus i Los Angeles — från 645 kr
- City Sightseeing turistbuss i Los Angeles — från 537 kr
1. Turistbussen Big Bus i Los Angeles
Turistbussen Bis Bus erbjuder två mycket kompletta rundtur i Los Angeles. Båda turerna kan göras på samma dag och är mycket praktiska för att planera dina besök på platser som intresserar dig.
Dessutom har den öppna bussen en panoramautsikt som gör att du kan se staden och kusten i all sin prakt. Den är därför perfekt om du besöker Los Angeles på sommaren.
De turistrundor som Big Bus gör är:
- Hollywood-rundtur: den röda rutten som tar cirka 2 timmar.
- Strandrundan: den blå rutten som tar cirka 90 minuter.
Hollywood-rundtur – Röd rutt
Denna tur tar dig till Hollywoods mest kända platser, såsom Walk of Fame, TCL Chinese Theatre, Beverly Hills, Rodeo Drive och många fler. Hela rutten tar 2 timmar och har totalt 12 hållplatser.
Denna rutt kan du dessutom använda som transportmedel när du deltar i någon av de Hollywood-turer som erbjuds i staden.
Den första bussen för dagen avgår från hållplats 1 klockan 10 på morgonen och den sista klockan 16.30 på eftermiddagen. Bussarna går varje dag, både sommar och vinter, med en frekvens på 30 till 45 minuter.
Hollywood-rundturen passerar mer än 12 landmärken i Los Angeles, varav många har anknytning till filmindustrin, och är perfekt om du har bokat en tur till Universal Studios eller Warner Bros-studiorna i LA.
- Big Bus Visitor Center Hollywood
- TCL Chinese Theater
- Guitar Center ”Rock Walk”
- The Comedy Store
- Whiskey A Go Go
- Beverly Gardens Park
- Beverly Center
- LACMA / La Brea Tar Pits
- Farmers Market / The Grove
- Melrose Ave Shopping
- Paramount Studios
- Hollywood och Vine
Strandrundtur – Blå rutt
Med denna rundtur kan du upptäcka Los Angeles kust: dess stränder, Santa Monica Pier, 3rd Street Promenade, Venice Beach, Muscle Beach och många andra platser.
Turen tar cirka 90 minuter och har stopp vid 6 intressanta platser.
- Beverly Gardens Park
- Santa Monica Pier
- Santa Monica Beach
- Venice BoardWalk
- Main Street
- Marina del Rey
Du kan kliva av vid vilken som helst av dessa platser och ta dig tid att utforska varje plats innan du fortsätter resan. Du kan också börja din resa vid vilken som helst av hållplatserna. Bussarna går med en frekvens på mellan 1 timme och 1 timme och 15 minuter.
Bussarna på Circuito Playa går året runt, både på sommaren och om du letar efter saker att göra i Los Angeles på vintern.
2. Turistbussen City Sightseeing i Los Angeles
City Sightseeing-bussen är en annan hop-on hop-off-buss som du kan ta för att utforska Los Angeles. Denna buss kör tre olika rutter i staden. Du kan köpa en biljett för varje rutt separat eller köpa en biljett som låter dig kombinera de tre rutterna under den tid du bokar tjänsten.
Alla City Sightseeing-bussar avgår med cirka 45 minuters mellanrum och turen tar cirka 2 timmar, beroende på vilken rutt du väljer. Du kan kliva på och av vid valfri hållplats och återuppta turen så många gånger du vill under den tid du har bokat tjänsten.
Varje buss har också förinspelade audioguider på flera språk som ger dig information om varje sevärdhet. Du kan lyssna på dem med hjälp av hörlurar som finns på bussen eller dina egna hörlurar, om du har sådana.
Företaget erbjuder också privata sightseeingturer för grupper i sina bussar. Det är alltid bäst att köpa biljetterna i förväg på internet.
City Sightseeing erbjuder följande turer i Los Angeles:
- Den röda rutten i Hollywood
- Den gula rutten i Santa Monica
- Den lila rutten genom centrala Los Angeles.
Den röda rutten i Hollywood
Denna tur tar dig till Hollywood Walk of Fame, shoppingdistriktet Rodeo Drive och många andra landmärken i Los Angeles som har anknytning till Hollywoods filmindustri.
Turen går varje dag året runt och tar cirka två timmar. Bussarna avgår var 30:e minut. Den första avgången är från hållplats nr 1 vid Dolby Theater kl. 10.00 och den sista bussen avgår kl. 16.30 från samma hållplats. Denna rutt har 16 hållplatser vid olika sevärdheter i Los Angeles.
Om du har köpt kombinerad biljett för de tre rutterna kan du kombinera denna rutt med den gula rutten när du kommer till hållplats nr 7.
- Dolby Theatre
- Walk of Fame
- Guitar Center, Rock Walk
- Chateau Marmont
- Rodeo Drive
- The Comedy Story, Sunset Strip
- Whisky a go go
- Santa Monica Boulevard
- Beverly Hills
- Farmers Market, The Grove
- Melrose Avenue
- Pink's Hot Dogs
- Vine Street
- Hollywood och Vine
- Petersen-museerna
Santa Monicas gula väg
Denna tur tar dig till Beverly Hills, Santa Monica, Venice Beach och andra vackra platser längs Los Angeles kust.
Turen varar i 2 timmar utan avbrott och bussarna avgår var 45:e minut alla dagar året om, utom på helgdagar, vilket jag rekommenderar att du kollar upp i förväg.
Rutten har 16 hållplatser vid olika sevärdheter och börjar på Ocean Ave, Santa Monica Pier klockan 9:30 på morgonen. Den sista bussen avgår klockan 16:15 från samma hållplats.
Som på alla turistbussar kan du kliva på vid vilken hållplats som helst, inte nödvändigtvis den första, och återuppta resan när du vill efter att ha besökt de platser som föreslås i resplanen.
- Ocean Ave, Santa Monica Pier
- Wilshire, 3rd Street Promenade
- Montana Ave
- Brentwood Country Mart
- Westwood
- The Beverly Hilton
- Beverly Hills
- Rodeo Drive
- Century Plaza Hotel
- Intercontinental Century City
- One Westside Shopping Center
- Santa Monica College
- Barnard Way
- Venice Beach
- Main St.
Rutten genom centrala Los Angeles
Med denna tur kan du upptäcka de mest emblematiska platserna i centrala Los Angeles. Bussen tar dig till historiska platser i staden som Union Station, Olvera Street, Chinatown och Walt Disney, samt museer, barer och butiker.
Denna tur har 16 stopp vid olika sevärdheter, tar totalt 2 timmar och kan göras året runt.
Rutten börjar klockan 10 på morgonen vid hållplats nr 1, framför Dolby Theatre, och den sista bussen avgår klockan 15 från samma hållplats. Bussarna avgår var 45:e minut och du kan hoppa på vid vilken hållplats som helst.
- Dolby Theatre
- Engine Co. #28 / 7th Street
- Westin Bonaventure Hotel
- Walt Disney Concert Hall
- Cathedral of our Lady
- Chinatown Central Plaza
- Chinatown Shopping Malls
- Olvera St./Pueblo och Union Station
- Little Tokyo
- Grand Ctr. Mkt
- Library Central
- Smyckesdistriktet
- Fashion District
- Konferenscenter
- L.A. Live/ Grammy Museum
- DTLA-arkitektur
Som med alla Hop-On Hop-Off-bussar kan du kliva av vid vilken hållplats som helst och kliva på nästa buss när du är klar med ditt besök.
Men dessutom erbjuder denna turistbuss dig fördelen att du kan byta rutt samma dag med samma biljett. Du kan till exempel åka till hållplats nr 7 på den gula rutten i Santa Monica och byta till den röda rutten i Hollywood, eftersom de två rutterna möts vid denna hållplats.
Hur fungerar turistbussarna i Los Angeles?
Turistbussarna i Los Angeles kör en rundtur till stadens viktigaste sevärdheter, utan mellanlandningar som de allmänna bussarna. Deras tjänster kan bokas för en eller flera dagar, från morgonen till cirka klockan 16.
Du kan kliva på och av så många gånger du vill på vilken plats som helst längs rutten, under den tid som din bussbiljett gäller.
Bussen väntar naturligtvis inte på att varje person ska göra sitt besök, men ungefär var halvtimme passerar en buss varje hållplats så att du kan stiga på och fortsätta resan.
Dessutom kan du boka tjänsten för en eller flera dagar. Varje buss har förinspelade kommentarer på flera språk om varje sevärdhet, som du kan lyssna på med de hörlurar som du får. Om du föredrar det kan du också använda dina egna hörlurar.
Varför ta en turistbuss?
Los Angeles är en av de fem städerna i världen med sämst trafik. Att ta sig runt på egen hand med kollektivtrafiken kan ta lång tid. Turistbussarna gör att du slipper trafikproblemen, eftersom de oftast kör på mindre trafikerade gator.
Dessutom har de fasta rutter som passerar stadens viktigaste turistattraktioner, vilket gör dem till ett bra alternativ för dem som besöker Los Angeles för första gången och/eller har ont om tid att utforska staden.
Att utforska staden med en turistbuss är mycket mer praktiskt och ekonomiskt än att använda lokala bussar, eftersom du måste betala för varje resa med dessa.
Vad behöver du veta innan du bokar en turistbuss i Los Angeles?
Biljetter till turistbussen köps en gång och du måste behålla dem under hela den tid du har bokat tjänsten. Du kan stiga på vid vilken som helst av de tillgängliga hållplatserna under den tiden, men du måste visa upp biljetten varje gång. Om du har bokat tjänsten online är det bäst att skriva ut biljetten.
En intressant uppgift att ha i åtanke är att du kan köpa en biljett för en hel dag, två dagar eller till och med tre dagar. Detta är ett mer ekonomiskt sätt att utforska staden och besöka de föreslagna sevärdheterna.
Dessutom kan du ta bussen, kliva av var du vill, utforska området och sedan ta nästa buss, vilket är både praktiskt och underhållande.
Tänk på att det är bäst att boka biljetter till turistbussarna i förväg och online, eftersom det är mycket efterfrågade tjänster. Du kan också köpa biljetten vid valfri hållplats på rutten.
Audioguider och språk
En vanlig fråga när det gäller denna typ av turer är om du kommer att kunna höra turistguiden, men det är inget problem, eftersom du kan lyssna på audioguider med hjälp av hörlurar som finns på bussarna, eller dina egna, om du har sådana.
Detta är en stor fördel eftersom du kan njuta av stadens panoramautsikt på ett mer fullständigt sätt, utan att behöva anstränga dig för att höra guiden i en stor buss.
Turistbussarna City Sightseeing och Big Bus erbjuder audioguider på 9 språk, vilket jag rekommenderar att du kollar upp innan du bokar bussarna.
Har bussarna wifi?
Alla Hop-On Hop-Off-bussar har wifi och andra bekvämligheter, såsom luftkonditionering eller uppvärmning. Förutom audioguiderna har du också tillgång till kartor och broschyrer om Los Angeles som du kan konsultera under resan.
Fördelar med att boka ett turistkort i förväg
Om du besöker Los Angeles är det bäst att kombinera turistbussen med ett turistkort för att undvika förseningar och kunna besöka sevärdheterna samtidigt som du sparar pengar.
Till exempel är turistkortet Los Angeles All-Inclusive Pass ett kort som ger dig tillgång till mer än 30 attraktioner i Los Angeles. Dessutom ingår rabatter på barer, butiker och andra sevärdheter.
Jag rekommenderar att du köper passet i förväg för att säkerställa att du kan besöka de sevärdheter som kräver inträdesavgift.
Tjänster för personer med motoriska funktionsnedsättningar
Om du måste åka med turistbussar med din rullstol måste du meddela det i förväg till det företag du har valt, för att säkerställa en plats på bussar som är tillgängliga.
Alternativ till turistbussar
Ett alternativ till turistbussar är att boka privata turer för mindre grupper med en guide som berättar om de olika sevärdheterna du besöker under turen.
Vissa av dessa turer inkluderar dessutom inträde till museer, konstgallerier och andra platser som kräver inträdesavgift.
En av dessa är turen till kändisarnas hus i LA, som inte ingår i turistbussarnas tur.
Dessa turer inkluderar också besök på andra ikoniska filmplatser som Walk of Fame, Hollywood-skylten, TCL Chinese Theatre (som valts för de bästa filmpremiärerna), Dolby Theatre (där Oscar-galan hålls) och många andra.