Dagstur till Abu Dabbab-stranden från Marsa Alam
Om aktiviteten
- Din bokning bekräftas direkt
- Aktiviteten har GRATIS avbokning!




Översikt
Åk på en 8-timmars utflykt till paradisstranden Abu Dabbab, 30 km söder om Marsa Alam, som är känd för sin orörda korallträdgård och nära möten med havssköldpaddor. Ett lyxigt luftkonditionerat fordon hämtar dig från ditt hotell (exakt tid skickas 24 timmar i förväg via e-post/WhatsApp).
Upplevelsen inkluderar en guide på engelska, full snorklingsutrustning (mask, fenor och flytväst) och kalla drycker under hela dagen. Inkludera namnet på ditt hotell i nästa steg av bokningen.
Efter två dyk på snorklingsplatser - särskilt"sköldpaddsparadiset" - har du ledig tid att koppla av på sanden, promenera runt bukten eller njuta av Röda havets sol.
- Boka din dag på Abu Dabbab och simma med sköldpaddorna.
- Njut av orörda koraller och kristallklart vatten med all utrustning inkluderad.
- Koppla av på stranden efter två dyk med expertguidning.
Det här ingår i priset
- Transfer tur och retur från ditt hotell i ett luftkonditionerat fordon
- Live-guide på engelska
- Fullständig snorklingsutrustning (mask, fenor och flytväst)
- Certifierad snorklingsguide
Välj datum
Kom ihåg att du måste komma 1 timme före start
I detalj
Dagen börjar med en punktlig upphämtning från ditt hotell med ett luftkonditionerat fordon. Ni kör ca 30 km söderut till Abu Dabbab-stranden, känd för sitt orörda korallrev och sina havssköldpaddor. Ankomsten är planerad till kl . 9.00, vilket garanterar en hel dag med sol och hav.
Vid ankomsten får du en kort säkerhets- och snorklingsgenomgång tillsammans med din utrustning: mask, fenor och flytväst. Ni börjar sedan ert första dyk på en timme vid den högra punkten i bukten, där det är mycket vanligt att se sköldpaddor som äter bland korallerna.
Efter den första snorklingen har du fri tid att koppla av i sanden, ta foton, promenera längs stranden eller utforska revet från ytan. Mitt på morgonen börjar det andra dyket, då du utforskar en annan del av revet och njuter av den biologiska mångfalden i Röda havet.
Vid middagstid kan du svalka dig med vatten och läskedrycker som ingår, medan du njuter av kustlandskapet och laddar batterierna inför eftermiddagen. Guiden finns alltid vid din sida och delar med sig av fakta om undervattensfaunan och -floran och pekar på intressanta fakta om miljön.
Omkring kl. 16.00 möts gruppen igen för återresan. Det här är den perfekta upplevelsen för att kombinera marint äventyr, avkoppling och oförglömliga möten med sköldpaddorna i Abu Dabbab.